„Lalki” pełne ukojeniaBierzcie swoje pociechy (albo zróbcie prezent znajomemu dziecku) i biegnijcie razem do Wrocławskiego Teatru Lalek. „Misiaczek” jest cudownym przedstawieniem.
Intrygujące, że Wrocławski Teatr Lalek, z natury przeznaczony przede wszystkim dla dzieci, umie odpowiedzieć na potrzeby człowieka na każdym etapie rozwoju. „Misiaczek” został adresowany do widzów w wieku 3-6 lat, dodam, że dorośli zachwycą się, jak ja się zachwyciłam, patrząc na spektakl pełen czułości i zrozumienia.
Rymowany tekst Marty Guśniowskiej spodoba się najmłodszym, a i starsi docenią miłe brzmienia zgrabnie ułożonych słów.
Tytułowy Misiaczek, animowany przez Anetę Głuch-Klucznik, przeżywa niesamowitą przygodę. Idzie zima, czas, kiedy wszystkie niedźwiadki smacznie śpią, a on obudził się na dobre i w ogóle nie może zasnąć! Starają się mu pomóc mieszkańcy lasu i krowa z pobliskiego pastwiska, dają dobre rady, ale nic nie pomaga. Ani kubek mleka (Misiaczek nie lubi), ani miska miodu (choć jest pyszny!). W lesie jest tylko jeden ratunek dla Misiaczka, najlepszy na sen i na życie…
Aktorki pięknie ożywiły postacie. Aneta Głuch-Klucznik animuje Misiaczka, Aleksandra Mazoń dała życie Sroce, Lisowi, Zającowi i Owcom. Anna Bajer też zajęła się Owcami, a także Krową i Pszczołami.
Teatr, wychodząc naprzeciw potrzebom widzów i świata, zrezygnował z druku programu (bo zużyłby papier, co to nie jest koniecznie), kostiumy i scenografia powstały w procesie recyklingu. I są wspaniałe, barwami podkreślają ciepło całości.
Las także jest ważny, przecież to nasz dom.
A czego potrzeba człowiekowi w każdym wieku? Bliskości, czułości i poczucia bezpieczeństwa. Wyszłam z teatru ukojona i uspokojona. Lubię, kiedy na teatralnej małej scenie powstaje mały – wielki cud.
Małgorzata Matuszewska
Fot. Natalia Kabanow/Wrocławski Teatr Lalek
Wrocławski Teatr Lalek, „Misiaczek” Marty Guśniowskiej. Reżyseria: Piotr Soroka, scenografia: Agnieszka Zdonek, muzyka: Szymon Tomczyk, światła: Alicja Pietrucka. Występują: Anna Bajer, Aneta Głuch-Klucznik, Aleksandra Mazoń. Premiera 24 lutego 2024 r. na Małej Scenie, następne spektakle: 25-28 lutego oraz 2, 3, 15-21 marca.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: od zachwytów po owacje

Czy dla Ciebie to jest OK? Nie, nie jest OK

Gala 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Kto będzie krzyczał, jeśli nie artyści?