Jesteśmy wieloświatem


W niedzielę (2 lutego) we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki niezwykły koncert. Trudno nawet sobie wyobrazić, co usłyszymy, bo będzie odkrywczo.
Powinniśmy spodziewać się muzycznych refleksji, poszukiwań, eksperymentów. Niespodziewanego!
Jesteśmy wieloświatem potrzeb, nadziei, doznań. Jesteśmy kosmosami splątań i urojeń – splątani jak wdech i wydech, a urojeni jak błędny rycerz z La Manchy. Jednoczymy się i dzielimy, lgniemy do siebie i odpychamy się wzajemnie. Po raz kolejny będziemy uczestniczyć w eksperymencie, w którym nasz umysł zderzy się z dźwiękami tak jak my zakorzenionymi
w Istnieniu” – tak muzycy zapowiadają koncert.
NFM World Music Orchestra tworzą: Jerzy Adam Nowak – kierownictwo artystyczne, sitar, koncha, rag dhun, Piotr Damasiewicz – trąbka, trombita, kontrabas, bębny, fortepian, Artur Dominik – perkusja, instrumenty perkusyjne, Kajetan Dudziński – balafon, didgeridoo, bębny, czurynga, waterphone, Małgorzata Kowalczyk – flet, berimbau, didgeridoo, Zbigniew Kozera – kontrabas, guimbri, Anna Nowak – instrumenty klawiszowe, handpan, tambura, Bartosz Nowak – skrzypce, live electronics, udu, cajón, handpan, Jadwiga Nowak – tabla, misa tybetańska, instrumenty perkusyjne oraz Mateusz Rybicki – klarnet, klarnet basowy, saksofon sopranowy.
Razem grają muzykę inspirowaną dźwiękami etnicznymi, na instrumentach z całego świata. Nawet ich nazwy intrygują. Czurynga to jeden z najstarszych, prymitywnych instrumentów świata, mający ponad 25 tysięcy lat. Didgeridoo to instrument dęty australijskich Aborygenów. Guimbri – lutnia z trzema strunami. Podobny do odwróconej do góry dnem miski handpan ma wielu zwolenników, zrzeszających się nawet w fejsbukowej społeczności.
Nieoczywisty, przekraczający granice wyobraźni melomana – taki będzie program tego koncertu. Razem z muzykami poszukamy wieloświatowych inspiracji.
Jerzy Adam Nowak, kierownik artystyczny zespołu, tajniki kompozycji zgłębiał pod okiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Aż dwa razy, jako stypendysta rządu Indii, studiował muzykę klasyczną tego kraju, w Shriram Bharatiya Kala Kendra w New Delhi. Uczył się w klasie sitaru, tabli, klasycznej muzyki wokalnej. Jako sitarzysta i solista zespołu klasycznej muzyki indyjskiej Shanti Path występował w Polsce, Czechach, Niemczech i we Włoszech. Jest autorem muzyki do ponad trzydziestu spektakli teatralnych, do kilkunastu filmów dokumentalnych.
Świetnie, że zagra Piotr Damasiewicz, trębacz jazzowy, laureat Fryderyka 2012 w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”. Projekt, w którym on gra, po prostu musi być udany.
Koncert zacznie się 2 lutego o godzinie 17 w NFM. Bilety jeszcze są i zapewniam, że warto je kupić i przyjść na koncert. Będzie na pewno ożywczy.
Małgorzata Matuszewska
Fot. materiały prasowe NFM

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: od zachwytów po owacje

Czy dla Ciebie to jest OK? Nie, nie jest OK

Gala 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Kto będzie krzyczał, jeśli nie artyści?