Wszystkie drogi prowadzą do Beethovena


250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena skłania do wyjątkowego świętowania. I nie tylko koncertami jego dzieł, ale też czerpaniem z jego tradycji i słuchaniem utworów innych kompozytorów. Dziś warto wybrać się na koncert do Narodowego Forum Muzyki.
Sam mistrz cenił innych twórców, inspirował się współczesnymi mu kompozytorami, był otwarty. Do bogatej spuścizny muzycznej sięga Butter Quartet, złożony z absolwentów Królewskiego Konserwatorium w Hadze.
29 lutego zagrają Kwartet smyczkowy c-moll Josepha Leopolda Eyblera. Dziś jest twórcą zapomnianym, a przecież przyjaźnił się z Mozartem. Cenili go słuchacze, a na stronie internetowej NFM czytam: „Jako kompozytor Eybler był szczególnie ceniony za swoje utwory kameralne, do których należy także wczesny Kwartet c-moll.
Muzycy przypomną też Kwartet smyczkowy G-dur Josepha Haydna, uważanego za twórcę najważniejszych instrumentalnych form muzyki klasycyzmu.
Chyba niewielu melomanów zna dzieła Johanna Nepomuka Hummla, w programie koncertu znajdzie się jego Kwartet smyczkowy C-dur. Są jeszcze bilety, warto posłuchać muzyki, która na co dzień nie gości w programach koncertów. Początek o godzinie 19 w NFM.
Wystąpi Butter Quartet (Anne Jane Lester – skrzypce, Chloe Prendergast – skrzypce, Isabel Franenberg – altówka, Evan Buttar – wiolonczela.

Jutro (1 marca), na zakończenie Akademii Beethovenowskiej, jedyna opera mistrza – Fidelio, dzieło uważane za kwintesencję idealizmu jego twórcy. Akcja toczy się w okolicach hiszpańskiej Sewilli, bohaterami są Leonora i Florestan. Mężczyzna zostaje uwięziony, a jego żona w przebraniu tytułowego Fidelia dociera do męża.
W NFM w niedzielę o godzinie 19 wykonanie koncertowe. Partię Florestana zaśpiewa Johannes Chum, Leonory Johanna Winkel. Dyrygować będzie Jos van Immerseel (na zdj.), wykładowca m.in. w Antwerpii, Amsterdamie i Paryżu. Do muzyki wprowadzi melomanów dr hab. Katarzyna Lisiecka (o godzinie 17.30).
Małgorzata Matuszewska
Fot. materiały prasowe NFM

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: od zachwytów po owacje

Czy dla Ciebie to jest OK? Nie, nie jest OK

Gala 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Kto będzie krzyczał, jeśli nie artyści?