57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Muzyczne „niebezpieczne związki”


We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku wkrótce zacznie się 57. MF Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Potrwa od 9 do 18 września.
Plakat tegorocznej edycji sławnego festiwalu oratoryjno-kantatowego jest żółto-niebieski. Nie tylko w ten sposób festiwal nawiązuje do wojny i tragicznych wydarzeń w Ukrainie.

Motto Wratislavii Cantans w tym roku brzmi „Niebezpieczne związki”. – Jego źródłami są słynny film Stephena Frearsa „Niebezpieczne związki” i przede wszystkim powieść Pierre’a Choderlosa de Laclos pod tym samym tytułem. Jakiś czas temu przeczytałem ją ponownie, co zainspirowało mnie do poszukania analogii w muzyce. Powiedziałbym, że jest to przede wszystkim powieść o władzy – to ona ostatecznie jest motorem działań bohaterów. Zaryzykuję twierdzenie, że jest najczęstszą przyczyną ludzkich działań w ogóle – twierdzi Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu.
Giovanni Antonini pamięta o źródłach znakomitej imprezy. - Nie zapominam, że Wratislavia Cantans powstała jako festiwal oratoryjny, dlatego w tym roku rozpoczniemy i zakończymy ją oratoriami – zauważa.
Jedno z nich to „Rappresentatione di anima et di corpo” Emilia de’ Cavalieriego, napisane na początku XVII stulecia. – Możemy je uznać za pierwsze w historii muzyki oratorium, w którym, poza samą muzyką, jest obecny również wymiar polityczny i religijny – dodaje dyrektor artystyczny. Utworu będzie można posłuchać 17 września o godz. 19 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu przy pl. Wolności. Dyrygować będzie sam Giovanni Antonini i będzie to polskie prawykonanie oratorium.
Drugim ważnym dziełem będzie oratorium powstałe niedawno i stworzone przez ukraińskiego kompozytora Ołeksandra Szymko tuż po pierwszej agresji Rosji na Ukrainę. - Pod względem muzycznym stanowi bardzo ciekawą mieszankę współczesnego języka kompozytorskiego Szymki z ukraińską tradycją ludową, muzyką bardzo archaiczną. Dlatego to dzieło znakomicie domknie program tegorocznej Wratislavii – uważa Antonini. Prawykonania, podkreślającego nasze wsparcie dla broniącej się przed agresją Ukrainy, będzie można wysłuchać 18 września o 19 w NFM we Wrocławiu.
Znakomite relacje Polaków i Ukraińców podkreśli także koncert Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka” zatytułowany „Ukraińska dusza”. Artyści wykonają swoistą antologię ukraińskiej muzyki wokalnej, której początki sięgają XVIII wieku. Wrocławski koncert odbędzie się 10 września w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim. 11 września chór zaśpiewa w Strzegomiu, w bazylice mniejszej św. św. Apostołów Piotra i Pawła, 12 września w Kłodzku, w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, 13 września w Bielawie (kościół Bożego Ciała).

Historia we wrocławskiej katedrze

Wieczór inauguracyjny festiwalu zaplanowano we wrocławskiej katedrze św. Jana Chrzciciela. 9 września zabrzmi tam oratorium „San Giovanni Battista” autorstwa barokowego włoskiego kompozytora Alessandra Stradelli, pod batutą Andrzeja Kosendiaka, dyrektora NFM. Wystąpi Wrocław Baroque Ensemble. Muzycznie przedstawiona zostanie historia Jana Chrzciciela, który na skutek spisku żony Heroda, Herodiady, zostaje skazany na ścięcie - przypowieść o władzy.
Ciekawe, że inauguracja festiwalu odbywa się pierwszy raz we wrocławskiej katedrze, ale warto pamiętać, że Jan Chrzciciel jest patronem Wrocławia, muzycy zaś wystąpią przy ołtarzu ze scenami z jego życia.
„San Giovanni Battista” zabrzmi także w Legnicy, 10 września w ewangelickim kościele Marii Panny, 11 września w Głogowie, w kolegiacie Wniebowzięcia NMP.

„Missa Solemnis” i Sir John Eliot Gardiner

„Missa Solemnis” Ludwiga van Beethovena to jedno z największych dzieł muzyki sakralnej. Podczas koncertu w ramach 57. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans poprowadzi je wybitny dyrygent Sir John Eliot Gardiner. Na estradzie Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki maestro wystąpi wraz z solistami oraz zespołami Monteverdi Choir oraz Orchestre Révolutionnaire et Romantique, których jest zarazem dyrektorem artystycznym. Koncert zacznie się 12 września.

Muzyczny Dolny Śląsk…

Wratislavia Cantans to nie tylko koncerty Wrocławiu, ale też na Dolnym Śląsku i poza granicami regionu. Wśród nich znajdzie się koncert chóralny pt. "Oblicza Wenus": 9 września planowany jest koncert w Środzie Śląskiej. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zaśpiewa Chór NFM, dyrygować będzie Lionel Sow, jego dyrektor artystyczny. 10 września ci sami muzycy wystąpią w Nysie, w kościele św. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Muzycy zespołu Il Giardino Armonico wraz z Giovannim Antoninim wystąpią w Oleśnicy, 12 września w bazylice mniejszej pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty, opowiedzą dźwiękami historię rodziny Bassano. Była to familia weneckich Żydów, malarzy, muzyków i budowniczych instrumentów, która w XVI wieku przeniosła się z Wenecji do Anglii. Ten sam koncert planowany jest 11 września we wrocławskiej synagodze Pod Białym Bocianem.
W Dusznikach Zdroju (w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina), 12 września zacznie się koncert francuskiej muzyki baroku „Wyśnione miłości”. Wystąpią sopranistka Claire Lefilliâtre oraz zespół Overtone, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach historycznych. Ten sam koncert planowany jest w Żórawinie, 13 września w kościele Św. Trójcy.
W Szczawnie Zdroju (w Teatrze Zdrojowym), 16 września wystąpią: uczestnicy 46. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej, zespół festiwalowy i Marta Niedźwiecka – dyrygentka oraz klawesynistka. W programie znalazły się fragmenty dzieła autorstwa Antonia Caldary, jednego z mistrzów epoki baroku. 17 września koncert odbędzie się w kościele św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, a 18 września w samo południe we Wrocławiu - w Narodowym Forum Muzyki.
Koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Jarosława Thiela z udziałem solisty Tomáša Krála odkryje bogactwo repertuaru kompozytorów epoki baroku tworzących w Niemczech, Anglii, Włoszech i Szwecji, 13 września w Bolesławcu, w bazylice mniejszej Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja.
Szczegółowy program, czas rozpoczęcia koncertów i ceny biletów znajdą Państwo na stronie internetowej: www.nfm.wroclaw.pl/festiwale/wratislavia-cantans
Małgorzata Matuszewska
Grafika: materiały prasowe festiwalu

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: od zachwytów po owacje

Czy dla Ciebie to jest OK? Nie, nie jest OK

Gala 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Kto będzie krzyczał, jeśli nie artyści?