Nadchodzą Konfrontacje Filmowe


Kto pamięta gigantyczne kolejki do kinowych kas po bilety na Konfrontacje? Od lat 70. do początku 90. zeszłego wieku ta impreza była powiewem świeżości, przeglądem najnowszych filmów jeszcze przed ich wejściem do kin. Widzowie robili wszystko, by je zobaczyć (bo przecież nie wszystkie obrazy trafiały potem na ekrany), krytycy zastanawiali się: dobrze, czy źle dobrano filmy. Nieodmiennie atmosfera wokół pokazów zawsze była gorąca.
Na ówczesnych Konfrontacjach wychowały się całe pokolenia widzów. Gutek Film zaprasza na nową odsłonę wydarzenia, po raz pierwszy od 1993 roku. W programie wybranych kin studyjnych w Polsce znajdzie się 14 gorących tytułów, mających światowe premiery, nagradzanych na najważniejszych festiwalach: w Cannes, Wenecji i Berlinie. Warto wybrać się do Wrocławia, gdzie filmy będą wyświetlane w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21 i w DCF-ie przy ul. Piłsudskiego 64a. I nie wszystkie trafią potem do repertuarów.

„W trójkącie”

Film „W trójkącie” zdobył tegoroczną Złotą Palmę w Cannes. Wyreżyserował go Ruben Östlund, którego znakomite obrazy „Turysta” i „The Square” mogliśmy już oglądać. Östlund Złotą Palmę zdobył drugi raz, zabiera widzów w szalony rejs luksusowym statkiem z piękną gwiazdką Instagrama Yayą (Charlbi Dean), początkującym modelem Carlem (Harris Dickinson) oraz wiecznie pijanym kapitanem (Woody Harrelson). Na statku bawią się celebryci i bogacze – emerytowani handlarze bronią, rosyjski król nawozu, podstarzałe diwy i zrzędliwe milionerki. Rejs po szmaragdowych morzach zamienia się w jazdę bez trzymanki… Występują: Harris Dickinson, Charlbi Dean, Dolly De Leon, Zlatko Buric, Woody Harrelson.
Projekcje: 9.09, godz. 20.15 w KNH, 10.09, godz. 20 w DCF.

„IO”

Film Jerzego Skolimowskiego zachwycił jury tegorocznego canneńskiego festiwalu, które przyznało mu swoją nagrodę. Reżyser opowiedział przejmującą historię osiołka, zabierając widzów w podróż przez Europę i jej meandry: cyrki, stadiony, parkingi dla tirów, pałace. Ten bardzo malarski szkic powstał z empatii dla zwierząt. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert. W oczach osiołka widzimy los wszystkich zwierząt skrzywdzonych przez człowieka i los ludzi, pokazany we wstrząsającej metaforze.
Projekcje: 9.09, godz. 20 w DCF, 10.09, godz. 18 w KNH).

„Blisko”



W tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes Grand Prix zdobył film Lukasa Dhonta. Jego bohaterami są dwaj trzynastolatkowie, przeżywający intensywnie bliskość. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Dhont stworzył film o nauce przeżywania bardzo trudnych emocji, akceptacji błędów i dorastaniu. Piękny, subtelny obraz, z delikatnymi, ale wyraziście zarysowanymi rolami. Występują: Eden Dambrine, Gustav De Waele, Émilie Dequenne, Léa Drucker, Igor van Dessel.
Projekcje: 10.09, godz. 20.15 w KNH, 11.09, godz. 18 w DCF.

„Pamfir”



Na canneńskim festiwalu w tym roku film pokazywany był w sekcji Quinzaine des Réalisateurs. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk wyreżyserował surową, przejmującą opowieść o ukraińskiej prowincji. Dawny przemytnik Leonid, zwany przez znajomych Pamfirem, pracuje w Polsce, by uczciwie zapewnić byt rodzinie. Po powrocie do domu, wioski na granicy Ukrainy z Rumunią, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością – jego syn podpala cerkiew, która okazuje się własnością mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja bohatera wciąga go coraz głębiej w sieć korupcyjnych i kryminalnych układów. Występują: Oleksandr Yatsentyuk, Stanislav Potiak, Solomiya Kyrylova, Yelena Khokhlatkina, Miroslav Makoviychuk.
Projekcje zaplanowano: 11.09, godz. 18 w KNH i 12.09, godz. 20 w DCF.

„Alcarràs”


Znakomity obraz mogli już oglądać widzowie tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, a film na Berlinale zdobył Złotego Niedźwiedzia. Reżyserka Carla Simón ciepło i szczerze, ale z politycznym wydźwiękiem, opowiada o codzienności mieszkańców katalońskiej wioski. Występują: Jordi Pujol Dolcet, Anna Otin, Xènia Roset, Albert Bosch, Ainet Jounou.
Projekcje: 11.09, godz. 20.15 w KNH, 14.09, godz. 20 w DCF.

„Nitram”
Grający w „Nitram” Caleb Landry Jones został nagrodzony w Cannes jako Najlepszy Aktor. Film Justina Kurzela to h ipnotyczny thriller psychologiczny. Scenariusz powstał z inspiracji życiem Martina Bryanta, sprawcy największej masowej strzelaniny w historii Australii w 1996 roku. „Nitram” to pogłębiona próba zrozumienia, co sprawiło, że przeciętny, nieco oderwany od rzeczywistości chłopak wkroczył na ścieżkę zbrodni. Występują: Caleb Landry Jones, Judy Davis, Anthony LaPaglia, Phoebe Taylor, Sean Keenan.
Projekcje: 12.09, godz. 20.15 w KNH, 15.09, godz. 20 w DCF.

„Holy Spider”


Z kolei Najlepszą Aktorką w Cannes w tym roku uznano Zar Amir-Ebrahimi, grającą dziennikarkę śledczą w „Holy Spider”. Reżyser Ali Abbasi sięgnął po opartą na faktach historię seryjnego zabójcy pracownic seksualnych z irańskiego miasta Meszhed. Mężczyzna twierdził, że chciał tylko „oczyścić” ulice ze zła… Występują: Zar Amir-Ebrahimi, Mehdi Bajestani, Arash Ashtiani, Forouzan Jamshidnejad, Sina Parvaneh.
Projekcje: 13.09, godz. 20.15 w KNH, 18.09, godz. 20 w DCF.

„Nostalgia”



Mario Martone wyreżyserował film „Nostalgia”, który zachwycił mnie na letnich Nowych Horyzontach. W Cannes obraz pokazywany był w Konkursie Głównym. Jego głównym bohaterem jest powracający po wielu latach do rodzinnego Neapolu Felice Lasco – w tej roli wystąpił znakomity Pierfrancesco Favino. Tytułowa nostalgia sprawia, że postanawia wrócić na stałe, nie dostrzegając, że Sanità, dzielnica nędznych suteren i małych, ciemnych uliczek, niesie ze sobą nie tylko urok wspomnień młodości. Felice spotyka mądrego, dbającego o młodych mieszkańców księdza (bardzo przekonujący Francesco Di Leva), ale – na swoje nieszczęście – próbuje znaleźć starego przyjaciela. Występują: Pierfrancesco Favino, Francesco Di Leva, Tommaso Ragno, Aurora Quattrocchi, Sofia Essaïdi.
Projekcje: 13.09, godz. 20 w DCF, 14.09, godz. 20.15 w KNH.

„Bohater”



Dramat Asghara Farhadiego „Bohater” zdobył na tegorocznym festiwalu w Canners Grand Prix. Reżyser wrócił nim do rodzinnego Iranu, tworząc historię mężczyzny uwięzionego za długi. Podczas dwudniowej przepustki w jego ręce trafia torba z kosztownościami. Mężczyzna staje przed dylematem: przywłaszczyć je czy odnaleźć właściciela… Występują: Amir Jadidi, Mohsen Tanabandeh, Fereshteh Sadre Orafaiy, Sarina Farhadi, Navid Mohammadzadeh.
Projekcje: 11.09, godz. 20 w DCF, 15.09, godz. 20.15 w KNH.

„Podejrzana”



Koreański reżyser Park Chan-wook w Cannes został nagrodzony za reżyserię „Podejrzanej”. W filmie żonaty policjant poznaje młodą wdowę, której mąż zginął w wypadku. Już wkrótce zaczyna nocować pod jej oknem, obserwując codzienność kobiety. Z czasem wyniszczająca obsesja zamienia się w miłość. A może miłość zamienia się w obsesję? Występują: Hae-il Park, Wei Tang, Yong-woo Park, Kyeong-pyo Ko, Jung-hyun Lee.
Film można obejrzeć: 16.09, godz. 20.15 w KNH, 17.09, godz. 20 w DCF.

„Tori i Lokita”



Nagroda Specjalna w Cannes w tym roku przypadła twórcom obrazu „Tori i Lokita”. Bracia Dardenne, dwukrotni laureaci Palmy na tym festiwalu (za „Rosettę” i „Dziecko”), zajęli się problemem uchodźstwa. Tytułowi Tori i Lokita są dziećmi, dostają się do Europy przez Morze Śródziemne i, podając się za rodzeństwo, chcą dostać prawo pobytu w Belgii. Nie mają żadnych papierów, zostają ofiarami bezdusznych procedur… Występują: Pablo Schils, Mbundu Joely, Alban Ukaj, Tijmen Govaerts, Charlotte De Bruyne.
Projekcje planowane są: 17.09, godz. 18 w KNH, 18.09, godz. 18 w DCF.

„Silent Twins”



Aga Smoczyńska, reżyserka znanych „Córek dancingu” oraz „Fugi”, w Cannes w tym roku pokazała „Silent Twins”. Odmawiające komunikacji werbalnej z rodziną i rówieśnikami siostry tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami dziewczęcego pokoju. Warto wiedzieć, że oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą, była kręcona we Wrocławiu. Na festiwalu w Cannes film został pokazany w sekcji Un Certain Regard. Występują: Letitia Wright, Tamara Lawrance, Nadine Marshall, Jodhi May, Treva Etienne.
Wrocławskie projekcje: 17.09, godz. 18 w DCF i tego samego dnia o godz. 20.15 w KNH.

„Sundown”



W Konkursie Głównym weneckiego festiwalu pokazany został film „Sundown” w reżyserii Michela Franco. Określono go „objawieniem festiwalu”, w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, nie rezygnując z przewrotnej gry z widzem. Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neil (Tim Roth) spędzają urlop w Acapulco. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Występują: Charlotte Gainsbourg, Tim Roth, Samuel Bottomley, Albertine Kotting McMillan, Iazua Larios.
Film zostanie pokazany 10.09, godz. 18 w DCF i 18.09, godz. 18 w KNH.

„Prześwietlenie”



Wielowątkowe „Prześwietlenie” rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu to straszno-śmieszna, cierpka, boleśnie realistyczna, ale mająca metafizyczne przebłyski opowieść o globalizacji, kryzysie męskości i nacjonalizmie. Akcja dzieje się na cichej, transylwańskiej prowincji, pełnej uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników: emigrantów ze Sri Lanki. Występują: Marin Grigore, Judith State, Macrina Barladeanu, Orsolya Moldován, Rácz Endre.
Film można obejrzeć 16.09, godz. 20 w DCF, 18.09, godz. 20.15 w KNH.
materiały prasowe festiwalu, MM
Fot. i grafika materiały prasowe Gutek Film

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: od zachwytów po owacje

Czy dla Ciebie to jest OK? Nie, nie jest OK

Gala 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Kto będzie krzyczał, jeśli nie artyści?