Gala 44. Przeglądu Piosenki Aktorskiej: Kto będzie krzyczał, jeśli nie artyści?



Gala trochę za bardzo publicystyczna? Nie, bo kto, jeśli nie artyści, zauważa codziennie, nie tylko przy okazji wyborów, bolączki naszego świata?
Jakub Skrzywanek nie pozwolił na wyłącznie lekką rozrywkę, kazał nam myśleć o czasie, w którym żyjemy i o sprawach, które bolą nie tylko wrocławian. Bardzo społeczna gala, poruszająca i tkwiąca w widzu, niczym cierń. Ale trochę uśmiechu też wywołuje.
Pięknie się zaczyna, bo obrazem zaangażowanej Agnieszki – reżyserki/aktywistki, przypominającej tę z filmów Andrzeja Wajdy. Postać precyzyjnie wykreowała Anna Ilczuk, grająca razem z innymi aktorami warszawskiego Teatru Powszechnego.
Agnieszka przygląda się światu i usiłuje nie poddać komercji, czyhającej na artystów.
Przypominamy sobie (wciąż niedokończoną, bo sprawa toczy się w europejskich machinach), historię rumuńskich Romów i ich koczowiska przy ulicy Paprotnej, Romów szukających po prostu kawałka miejsca do życia i mieszkania.
O konstytucyjnym prawie do mieszkania (rozumianym nieco kontrowersyjnie), opowiada cały spektakl, bo w dalszej części Jakub Skrzywanek skupia uwagę na dzikich eksmisjach, kredycie, zaciskającym się na szyi zwykłego człowieka, który po prostu postanowił mieszkać z rodziną w mieszkaniu, a nie pod mostem.
I czy przedwojenne czasy, w których żyjemy, nie złamią nie tylko tzw. zwykłych ludzi, ale i deweloperów?
Powstał spektakl na miarę naszych czasów. To wołanie o normalność, oparte na reportażach – czyli czysta publicystyka, plus artystyczne sztuczki – bardzo udana mieszanka z operą i kabaretem.
Wszyscy są znakomici, tak aktorzy Teatru Powszechnego: Ewa Skibińska, Klara Bielawka, wspomniana Anna Ilczuk, zachwycający Andrzej Kłak, Michał Czachor, Karolina Adamczyk, Arkadiusz Brykalski, Oskar Stoczyński, jak i gościnnie występujący (gościnny występ w TM Capitol może zdawać się dziwnym, ale spektakl będzie za kilka dni mieć premierę w Teatrze Powszechnym): Ralph Kaminski (zgadnijcie, co śpiewa), Olga Rusin, Julia Wieniawa i Cezi Studniak.
Jest i szarość, i blichtr wielkiego świata (przyciągające uwagę świetne kostiumy Tomasza Armady w scenografii Agaty Skwarczyńskiej), i zwyczajne marzenia zupełnie zwykłych nas. Bardzo dobrą muzykę skomponował Karol Nepelski, a teksty songów napisał Jaś Kapela.
Myślę, że długo będę pamiętać tę serwowaną na początku galę PPA.
Małgorzata Matuszewska
Fot. Tomasz Walków/Przegląd Piosenki Aktorskiej
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej, Gala „Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt”, Teatr Muzyczny Capitol, 16 marca 2024, godz. 20. Koncepcja, research, libretto i reżyseria: Jakub Skrzywanek. Research, libretto i dramaturgia: Piotr Grzymisławski. Muzyka: Karol Nepelski. Teksty songów: Jaś Kapela. Choreografia: Agnieszka Kryst. Scenografia i światło: Agata Skwarczyńska. Kostiumy: Tomasz Armada. Video: Artur Sienicki. Występują: Ralph Kaminski, Olga Rusin, Julia Wieniawa, Cezi Studniak oraz aktorzy Teatru Powszechnego: Karolina Adamczyk, Klara Bielawka, Anna Ilczuk, Ewa Skibińska, Arkadiusz Brykalski, Andrzej Kłak, Michał Czachor, Oskar Stoczyński. Muzycy: Rafał Dutkiewicz – perkusja, Jan Wierzbicki – bass/kontrabas, Mateusz Szemraj – gitara/banjo, Michał Rduch – skrzypce, Paulina Atmańska – piano/synth, Adam Bławicki – sax/klarnet.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: od zachwytów po owacje

Czy dla Ciebie to jest OK? Nie, nie jest OK